تراک میکسر چیست؟

تراک میکسر به کامیون هایی گفته می شود که وظیفه حمل بتن را از محل تولید مانند کارخانه ها به محل اجرای پروژه بر عهده دارند. این کامیون ها با قرار گرفتن زیر بچینگ اقدام با بارگیری بتن می کنند و در محل مورد نظر در پروژه آن را تخلیه می کنند.

اما گاهی وظیفه دیگری نیز برای این کامیون ها در نظر گرفته می شود و آن مخلوط کردن بتن در طی مسیر است. به طور کلی به هر دستگاهی که توانایی مخلوط کردن و میکس کردن بتن را داشته باشد به اصطلاح “بتونیر” گفته می شود و تراک میکسر ها در واقع می توانند حمل کننده این بتونیرها باشند. این ماشین ها می توانند ساده باشند و تنها در نقش حمل کننده بتن به کار بروند و یا می توانند به عنوان حمل کننده و میکس کننده بتن استفاده شوند.
تراک میکسر یا کامیون حمل بتن بر اساس ظرفیت باری که میتواند حمل کند و براساس مشخصات فنی آن، در بازه 6 تا 12 مترمکعبی دسته بندی می شود.

خرید تراک میکسر

انواع تراک میکسر

چنانچه به عنوان میکس کننده بتن به کار بروند براساس مشخصات فنی و نوع کاربری آن ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

1. تراک میکسر دارای پمپ

این مدل دارای دستگاه پمپ متصل است که به لطف آن می توان بتن را تا ارتفاع بیشتری و فاصله دورتری پمپاژ کرد. این نوع هزینه نیروی انسانی شما را کاهش می دهد و به طور کلی قیمت خرید ماشین حمل بتن شما با انتخاب این گزینه به شدت کاهش خواهد یافت.

2. تراک میکسر حجمی

این کامیون های منحصر به فرد ترکیبی از تراک میکسرهای متحرک و تاسیسات بچینگ است. میتوان تمام مواد و مصالح مورد نیاز برای تهیه بتن را در مخازن جداگانه آن قرار داد و در موقع نیاز این کامیون می تواند با اندازه گیری وزن مورد نیاز، آن ها را با بتن تازه مخلوط کند. به این ترتیب میزان هدر رفت مصالح به صفر خواهد رسید. همچنین این میکسرها برای جا به جایی بتن در مسافتهای طولانی بهترین گزینه است.

3. تراک میکسر سنگین

این میکسرهای دو دیفرانسیله در مقایسه با سایر انواع تراک میکسر، قدرت موتور بیشتری دارند و در موقعیت های مختلف زمین بهترین عملکرد را دارند. از آنجا که این نوع از میکسر بتن ها می توانند حجم عظیمی از بتن را تولید و تخلیه کنند از آنها در پروژه های عظیم مانند پل سازی استفاده می شود.

قیمت تراک میکسر

کاربرد و نحوه کار تراک میکسر

شاید به نظر برسد که این دستگاه ها فقط در پروژه های ساختمانی کاربرد خواهند داشت اما حقیقت این است که پروژه های عمرانی بدون به کارگیری این کامیون ها، کابوس مهندسان خواهد بود. اما خوب است بدانید که استفاده از این وسیله همیشه نیز جزو گزینه ها نیست. به عنوان مثال چنانچه فاصله زمانی بین تولید کننده بتن و محل پروژه زیاد باشد، توصیه می شود که به جای استفاده از تراک میکسر و انتقال بتن آماده به محل، بتن را به صورت خشک به محل پروژه منتقل و در آن جا با آب مخلوط کرد.

در میکسرهای با قابلیت مخلوط کردن، این کارکرد کمی پیچیده تر می شود. پره هایی که مسئول مخلوط کردن مواد در مخزن هستند می توانند توسط اپراتور تنظیم شوند که با چه سرعتی عمل کنند. همچنین این دستگاه ها دارای تجهیزاتی برای مخلوط کردن هستند. هر دو نوع میکسر ساده و مخلوط کن دارای امکان تخلیه بتن نیز هستند.

در هنگام استفاده از تراک میکسر ، موارد زیر باید را باید مد نظر قرار دهید:

دیگ مخلوط کن تراک میکسر دارای دو سرعت دوران کند و تند می باشد. دور کند به هم زدن، ۲ تا ۵ دور در دقیقه و دور تند اختلاط ، ۷ تا ۱۳ دور در دقیقه است.

1- از زمانی که آب به مخلوط خشک بتن افزوده می شود ، تعداد دوران ۷۰ تا ۱۰۰ دور با سرعت تند برای اختلاط اولیه کافی است. اگر بتن آماده در داخل دیگ حمل شود و بخواهیم در هنگام تخلیه همگنی را مجدداً به دست آوریم، کافی است ۳۰ تا ۴۰ دور با سرعت کند بتن را به هم بزنیم . حداکثر تعداد دوران دیگ به ۳۰۰ دور محدود می گردد، به این ترتیب مدت حمل در شرایط عادی از زمان بارگیری تا تخلیه بتن ، به ۱ تا ۵ /۱ساعت محدود می شود. اما از ۳۰۰ دور چرخش دیگ فقط حداکثر ۱۰۰ دور باید سرعت مخلوط کردن و بقیه باید با سرعت به هم زدن باشد، زیرا زمان طولانی حمل بتن و یا تعداد چرخش زیاد دیگ باعث کاهش اسلامپ، سایش سنگدانه ها و بدنه دیگ و همچنین کاهش مقاومت و دوام بتن می گردد.

2- در مواردی که مدت انتقال بتن طولانی است و یا احتمال وجود ترافیک سنگین وجود دارد، بهتر است از روش مخلوط خشک استفاده شود و آب مخلوط در کارگاه به سایر مصالح اضافه گردد.

3- استفاده از ماشین میکسر برای بتن های زیر توصیه نمی شود

  • بتن با حداکثر اندازه سنگدانه بیش از ۵۰ میلیمتر
  • بتن با اسلامپ کمتر از ۴۰ میلیمتر
  • بتن با نسبت آب به سیمان کمتر از ۴ /۰

4- اگر از کامیون مخلوط کن برای اختلاط اولیه (پیمانه خشک) استفاده شود، حجم بتن ساخته شده در آن باید به دو سوم ظرفیت اسمی دیگ محدود گردد.به عنوان مثال، با کامیون مخلوط کن با ظرفیت اسمی ۶ متر مکعب می توان ۴ متر مکعب بتن به روش پیمانه خشک را، مخلوط کرد.

خرید تراک میکسر در آرپا ماشین

شرکت آرپا ماشین یکی از وارد کنندگان انواع ماشین آلات ساختمانی از بهترین برندها در ایران می باشد. شما می توانید با توجه به نوع پروژه و نیازمندی خود برای خرید میکسر بتن با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در انتخاب بهترین ماشین  شما را راهنمایی کنند. همچنین برای اجاره تراک میکسر دست دوم و آگاهی از لیسن قیمت تراک میکسر با ما تماس بگیرید.

ماشین تراک میکسر بنز 13551 استرلینگ

ماشین تراک میکسر بنز 1355 هشت سیلندر

ماشین تراک میکسر بنز 1354 هشت سیلندر

ماشین تراک میکسر بنز 1391 زیر مایلر