باسکول وسیله ای برای وزن کشی اجسامیست که ترازو قادر به ورز کشی آن ها نیست . به این معنی که این دستگاه را میتوان ترازویی برای اجسام سنگین و یا حجیم دانست.

عملکرد باسکول کاملا مشابه ترازوست پس مانند ترازو نیاز به صفحه ای دارد که اجسام سنگین بر روی آن قرار بگیرند . مکانیزمی که وزن را بسنجد و صفحه ای که وزن را نشان دهد.

این ها اجزای اصلی تشکیل دهنده باسکول هستند که به زبان فنی به آن ها صفحه پلتفرم، حسگرهای وزن و صفحه نمایش می گوییم.

باسکول

در اینجا توضیح مختصری راجع به این اجزا خواهیم داشت:

صفحه پلتفرم باسکول

صفحه پلتفرم در واقع پل معلقی است که اجسام برای وزن کشی بر روی آن قرار میگیرند .وقتی صحبت از اجسامی باشد که برای وزن کشی بر روی باسکول قرار میگیرند . نیاز است که صفحه پلتفرم بسیار مقاوم و بزرگ باشد تا توانایی وزن کردن صحیح را داشته باشد.

در زیر صفحه پلتفرم، لودسل ها یا همان حسگرهای وزن قرار میگیرند . پس هر چه صفحه بزرگتر باشد برای وزن کشی دقیقتر، به حسگرهای بیشتری نیاز است.

برای مقاوم بودن این صفحات در برابر اجسام سنگین، آن را از جنس فلزی، بتنی یا تلفیقی از این دو می سازند.

لودسل باسکول

لودسل ها یا حسگرهای وزن، در واقع قلب سیستم توزین و پایه های پلتفرم محسوب می شوند . تمام وزن قرار گرفته بر روی صفحه پلتفرم به این حسگرها منتقل می شود و در لودسل ها این فشار باعث تغییر فیزیکی می شود. این تغییر به صورت عدد دیجیتالی وزن جسم محاسبه می شود.

لودسل ها ، به تعداد مختلف و انواع متفاوتی استفاده می شوند و قابلیت اندازه گیزی وزن از چند تن تا چند صد تن را دارند.

نمایشگر وزن باسکول

نمایشگر وزن یا Indicator به منظور تبدیل تبدیل سیگنال خروجی لودسل ها به اعداد دیجیتالی و ارقام قابل مشاهده استفاده می شود،از آنجا که ممکن است از چندین لودسل استفاده شده باشد. سیگنال حروجی لودسل ها قبل از انتقال به نمایشگر، باید وارد جانکشن شده تا با یکدیگر لینک شوند. نمایشگرها معمولا قابل انتقال به سیستم های کامپیوتری و سایر خروجی های نمایشی هستند.

خوب است بتوانیم کمی با انواع و ویژگی های هر کدام آشنا شویم تا درهنگام خرید باسکول، مناسبترین گزینه را انتخاب کنیم.

این دستگاه ها بیشتر براساس نوع پلتفرمشان تقسیم بندی می شوند:

1. باسکول تمام بتن پیش ساخته

در این نوع باسکول از قطعات بتنی پیش ساخته به عنوان پلتفرم استفاده می شود.این قطعات به راحتی در محل مورد نظر نصب می شوند و دریچه هایی برای دسترسی و جاگذاری لودسل ها دارند.

2. باسکول نیم بتن-نیم فلز

پلتفرم های این دستگاه از نوع بتن و فلزی هستند و می توانند به صورت همسطح یا بالای سطح زمین نصب شوند. استفاده از دو عدد تیر اصلی، موجب استحکام این سازه و جلوگیری از تنش و خارج شدن دستگاه از کالیبره و افزایش دقت میشود.

3. باسکول تمام فلز

این دستگاه دارای پلتفرم تمام فلزیست و به راحتی و با هزینه نسبتا کم می تواند مونتاژ و یا دمونتاژ شود. نوع تمام فلز به حوضچه نیاز ندارد به صورت بالای سطح زمین قابل نصب است.

4. باسکول قطار کش

به منظور توزین واگن های قطار استفاده میشود. این دستگاه در دو نوع دینامیک (وزن کشی در حالت حرکت) و استاتیک (وزن کشی در حالت ایستاده) قابل ارائه هستند.

5. باسکول دامپ تراک

این دستگاه برای وزن کشی ماشین آلات سنگین و ماشین آلان معدن است. پیشنهاد میشود این نوع به صورت همسطح نصب شود. از آنجا که عموما ماشین آلان معادن بالای 800 تن وزن دارند، دقت در طراحی این نوع اهمیت ویژه ای دارد.

خرید باسکول در آرپا ماشین

شرکت آرپا ماشین با ارائه انواع باسکول و همچنین خدمات مشاوره ای و پس از فروش خود می تواند راهنمای شما در خرید و یا اجاره باسکول دست دوم باشد.

کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا آن ها شما را در انتخاب بهترین باسکول متناسب با نیاز شما راهنمایی کنند.

سیفا

شوینگ آمریکا

شوینگ آلمان

پوتس مایسر

سانی

زوم لاین

زوم لاین

سرماک

توماس

البا

XCMG